Scenariusze operacyjne:

  • testowanie kompatybilności,
  • dla maszynistów,
  • dla dyżurnych ruchu.

W przypadku systemów złożonych, których struktura jest skomplikowana. a systemy składają się z wielu podsystemów, ważne jest, aby dokładnie zbadać, czy poszczególne podsystemy, interfejsy i elementy funkcjonują ze sobą w pełnej zgodności. Osiągnięcie pełnej zgodności technicznej pomiędzy urządzeniami przytorowymi i urządzeniami pokładowymi pozwala osiągnąć główny cel wdrażania systemu ETCS na liniach kolejowych – spełnienie warunków interoperacyjności systemu kolei.

Testowanie systemu ETCS polega na przeprowadzeniu kampanii testowych, podczas których należy dążyć do wykazania wszelkich nieprawidłowości w pracy systemu w części przytorowej, w części pokładowej oraz kompatybilności pomiędzy infrastrukturą a pojazdem. Od dokładności lub bardziej trafnie – szczegółowości wykonanych testów zależy jakość danych do analizy kompatybilności technicznej. Dokładna zaś analiza, a następnie eliminacja nieprawidłowości pozwala na sprawną i niezakłóconą eksploatację danej serii taboru po określonej linii kolejowej. Wobec tego scenariusze testowe do celów kampanii testowych powinny być układane w sposób wyczerpujący możliwości wystąpienia sytuacji podczas eksploatacji pojazdów na linii kolejowej w ruchu planowym.

Scenariusze operacyjne dla maszynistów mogą pełnić funkcje szkoleniową opisując w sposób praktyczny katalog zdarzeń możliwych do wystąpienia. Są to zdarzenia standardowe, ale także usterki i nieprawidłowości, które przede wszystkim scenariusze operacyjne dla maszynistów powinny opisywać. Testowanie infrastruktury i pojazdów kolejowych za pomocą scenariuszy operacyjnych jest stosunkowo nową metodą sprawdzenia zgodności z wymaganiami. Jeśli taka metoda jest właściwa dla testów kompatybilności, to być może analogicznie można wprowadzić nowy sposób nauki systemu ETCS dla maszynistów nie poprzez instrukcje, lecz właśnie testy. Takie rozwiązanie umożliwi wytłumaczenie w obrazowy sposób sposobu działania systemu ETCS nie wprowadzając zawiłości zarezerwowanych dla instrukcji pełnych przypadków, wyjątków lub instrukcji pełnych treści bez niezbędnych informacji.

Scenariusze operacyjne dla dyżurnych ruchu – analogicznie do sytuacji stworzenia katalogu testów dla maszynistów odczuwa się także potrzebę stworzenia systemu szkolenia dla dyżurnych ruchu lub połączenia scenariuszy operacyjnych w jeden zbiór regulujący prawidłowe zachowania maszynisty i dyżurnego ruchu w odniesieniu do konkretnych przypadków.